Categories
Równowaga

Zamach w Iraku – przemyślenia

Wczoraj USA zabiło w Iraku, w zamachu bombowym przy użyciu drona irańskiego generała i dwie albo trzy inne osoby. W okolicach ataku Donald Trump opublikował na Twitterze amerykańską flagę a jakiś czas później USA wydało oficjalne oświadczenie, w którym przyznało się do czynu.

Co ja o tym wiem? 

Mignął mi nagłówek o tym zdarzeniu, potem kolejny: “ceny ropy idą w górę po zamachu”, później ktoś zacytował mi fragment publikowanej wcześniej sylwetki zamordowanego generała, w której twierdzono, że “w zasadzie samodzielnie zwalcza on ISIS” i że był “pierwszym generałem, który przestał rozbrajać amerykańskie pola minowe na bliskim wschodzie wysyłając na nie nieuzbrojonych żołnierzy”. Jeszcze później usłyszałam urywek wypowiedzi kogoś z USA, że generał “był odpowiedzialny za przelaną krew amerykańskich żołnierzy” i że zabójstwo mogło być następstwem ataku na ambasadę USA w Iraku, który mógł być wspierany przez Iran i generała. Chwilę później znajduję gdzieś strzępek informacji mówiący, że atak na ambasadę to demonstracja, w czasie której ludzie oderwali kawałek płotu i wdarli się na teren ambasady. Dociera do również fragment oficjalnego komunikatu Iranu o tym, że zwołają jakąś specjalną radę, która ma uzgodnić odpowiedź na ten bestialski czyn, oficjalną wypowiedź kogoś z UE, kto próbował lawirować między skałami i mówił coś o nie poddawaniu się chaosowi. Na koniec dnia jeszcze usłyszałem strzępki informacji: Szwajcaria reprezentuje stronę USA w Iranie i powtarzająca się opinię, że jak będzie wojna, to Trump prawdopodobnie zostanie wybrany na drugą kadencję.

Nie znam się

To ostatnie wydaje mi się bardzo kontrintuicyjne. Po co wybierać kogoś, kto rozpętał wojnę? To raczej skaza na CV a nie zaleta. Ale ja niestety się nie znam. Chciałbym pisać o takich problemach, ale żaden ze mnie dziennikarz ani nawet kompetentny bloger. Kiedy usłyszałem pierwsze informacje, od razu przypomniało mi się ile razy słyszałem jak Noam Chomsky powtarza, że USA to największą organizacją terrorystyczną na świecie (na przykład tutaj). Pomyślałem, to co chyba każdy: że mordowanie ludzi bez sądu, bez ustalenia winy jest skandalem (zresztą nawet z sądem kara śmierci jest złym pomysłem, ale to inny temat). Mam nadzieję, że Iran, jak już się naradzi, powie: “USA, zrobiliście okropna rzecz, ale my jesteśmy mądrzejsi. Wybaczamy wam, nie będzie z naszej strony żadnej agresywnej reakcji, ale mamy nadzieję, że osoby decyzyjne w sprawie zamachu zostaną przez was odpowiednio ukarane.” I zapomną o temacie.

Ale przecież tak się nie stanie.

Chciałem napisać o zamachu. Niestety, mam zdecydowanie za mało kontekstu. Powyżej przytoczyłem wszystko, co wiem o tym wydarzeniu. Jestem osobą, która stara się nie czytać wielu newsów. Raczej zakładam, że nie ma co się dołowac i wkurzać, a ważne rzeczy i tak do mnie dotrą od innych ludzi. I tak się dzieje. Wiem, że był zamach. Wiem, że Australia płonie. Sam dla zabicia czasu czytam raczej bezwartościowe informacje na temat filmów, seriali i smartfonów. Od miesiąca przeglądam codziennie stronę Google Trends w poszukiwaniu blogowych inspiracji i czasem google news, i myślę, że wcale nie jestem jakimś wielkim wyjątkiem w mojej częściowej ignorancji. Co więcej, myślę, że gdybym poświęcił parę godzin na zapoznanie się z tematem, wcale nie miałbym jaśniejszej oceny sytuacji. Nadal nie wiedziałbym, które informacje są właściwe i jak tak naprawdę powinienem ocenić to, co się dzieje.

Myślę, że mam ogromne szczęście mieszkać w Polsce, gdzieś na europejskim zadupiu, które sprawią, że światowe problemy wydają się odległe i nie dają mi wielkiej motywacji do spędzania tych godzin i zamartwiania się czy wybuchnie wojna. Ale nie wiem, czy wiedziałbym co myśleć gdybym mieszkał gdziekolwiek indziej, ponieważ przy naszym dostępie do tysięcy informacji i opinii, często sobie przeczących, znacznie wzrosła świadomośc jak trudno zdobyć pełny obraz danej sytuacji.

A co wy myślicie o tej sytuacji?

Ps. Szczęśliwego nowego roku. Zdjęcie pobrałem z serwisu unsplash.

One reply on “Zamach w Iraku – przemyślenia”