Categories
Równowaga

O mnie

Wieloblog.pl to blog osobisty o tematyce lifestyle’owej, który skupia się na tym, jak zachować równowagę i zdrowy rozsądek w dzisiejszym świecie.

Głównymi motywami pojawiającymi się na łamach wielobloga są sceptycyzm technologiczny, uzależnienie od internetu, cyfrowy minimalizm, nadmierna konsumpcja treści oraz krytyka marketingu.

Ale nie zawsze tak było.

Gdy zakładałem stronę, miałem nadzieję, że stworzę po prostu miejsce, w którym będzie można poczytać fajne, długie artykuły na różne tematy. Byłem zafascynowany podcastami, blogami w stylu zwierza popkulturalnego, mr vintage, portalem Dwutygodnik.pl. Codziennie czytałem spidersweba, antyweb, i inne portale, które publikują codziennie dużo treści. Moim celem było połączenie tych dwóch światów. Chciałem, żeby któregoś dnia wieloblog był miejscem, w którym kilku lub kilkunastu autorów będzie pisało codziennie kilka wysokiej jakości artykułów.

Nie udało się. Po ponad dwóch latach piszę tu tylko ja i daję radę opublikować średnio jeden artykuł na dwa tygodnie. W 2021 roku zwiększyłem częstotliwość i regularność, i publikuję – jeśli tylko mogę – co piątek. Lubię pisać – jeśli kiedyś starczy mi czasu i tematów, może dodam jakąś drugą serię. Nie wykluczam też, rozwijania bloga w inne strony. Ale na pewno całkowicie porzuciłem ambicję, żeby wieloblog stał się tętniącym życiem portalem z kilkoma artykułami dziennie.

Z drugiej strony, uważam, że udało mi się spełnić cel. Uważam, że stworzyłem miejsce, w którym można poczytać fajne, długie artykuły. Po prostu tematy są mniej różnorodne (chociaż na to akurat bym nie narzekał), jakość gorsza niż bym sobie życzył, a częstotliwość jest zupełnie inna niż sobie wymarzyłem. I z tego ostatniego jestem bardzo zadowolony.

W międzyczasie moje spojrzenie na internetowe nawyki zmieniło się diametralnie. Fascynacja długą formą podcastów, częstotliwością publikacji na portalach, bezpretensjonalnością filmików na youtubie i dyskusjami w komentarzach przerodziła się w próbę ucieczki przed tymi formatami.

Ta narastająca niechęć do internetu ma duży wpływ na tego bloga. Czy muszę dbać o SEO? Czy każdy post ma mieć przyciągające wzrok obrazki? Czy na końcu wpisu muszę zadawać otwarte pytanie angażujące czytelników? Czy mam walczyć o komentarze pod każdym wpisem? Czy naprawdę blog to 20% pisania i 80% marketingu?

A co, jeśli chcę tylko pisać?

I tak zacząłem pisać coraz mniej o najnowszych filmach i serialach a coraz więcej o moich problemach z równowagą w życiu i w sieci. Teraz staram się na łamach wielobloga zrozumieć o co chodzi z całą tą technologią, jak wyciągnąć z internetu jak najwięcej dobrego i nie dać się wciągnąć w spiralę uzależnień behawioralnych.

No i to by było na tyle:)

Aha, jeśli chcielibyście się do mnie odezwać z komentarzem lub pytaniem czy czymkolwiek innym, dajcie znać na: wieloblog.pl at gmail.com.

Możecie też kliknąć wielobloga na facebooku lub twitterze. Zasadniczo nic się tam nie dzieje, oprócz automatycznych powiadomień o nowych wpisach, ale od stycznia mam problem z domeną i możliwe, że będę musiał kiedyś z dnia na dzień wyemigrować pod inny adres. Wtedy będę używał mediów społecznościowych, żeby dać znać wszem i wobec jaki jest nowy adres bloga. Więc jeśli podoba wam się co tutaj robię i nie chcielibyście w takim wypadku kiedyś po prostu stracić kontaktu, to facebook i twitter to dobry adres. Mi z mojej strony, niezależnie od tego, ile mówię o tym, że piszę głównie dla siebie, bardzo zależy na każdym czytelniku i to byłby zaszczyt jeśli zdecydowalibyście się zalajkować lub zafolołować stronę w mediach społecznościowych.

Ps. Dla historycznej referencji poniżej wrzucam oryginalną treść tego wpisu, z 2019 roku:

Cześć, jestem Michał i jestem autorem tego bloga. Chociaż po głowie od miesięcy chodzi mi zupełnie inny wpis, postanowiłem w końcu napisać notkę “o mnie”, tym bardziej że chciałbym nadać tej stronie troche bardziej osobisty charakter. Na stronie o mnie znajduje się najbardziej aktualna wersja tego wpisu, ale pomyślałem, że fajnie będzie zostawić oryginał do wglądu.

  1. Jako że nie bardzo potrafię pisać kompetentne artykuły, ten post będzie miał formę wypisać kilka rzeczy na swój temat.
  2. Bardzo lubię czytać książki, ale odkąd gdzieś na etapie liceum przestałem omijać opisy, lektura idzie mi raczej powoli i najczęściej wybieram inne formy rozrywki.
  3. Filmy też lubię oglądać, ale często nie mogę oprzeć się wrażeniu, że mógłbym lepiej wykorzystać czas.
  4. O dziwo gry komputerowe, o ile nie spędzam przy nich calutkiego dnia, to dla mnie rozrywka, z której czerpie mnóstwo przyjemności nie robiąc sobie przy tym wyrzutów. Chciałbym grać więcej i może kiedyś mi się to uda.
  5. Nie jestem zbyt wymagający jak chodzi o grafikę itp. w Wiedźminie 3 dotarłem do Novigradu grając na laptopie w 9 klatkach na sekundę, a potem kupiłem Xboxa za niecałe 700 złotych. Najlepszy zakup w życiu. Jeśli kiedyś przejdę wszystkie gry, które mnie obecnie interesują, na pewno kupię sobie konsolę kolejnej generacji.
  6. Bardzo lubię wszelakie technologiczne gadżety, ale szkoda mi pieniędzy. Obecnie chodzi mi po głowie iPad z klawiaturą, bo wtedy to już na pewno pisałbym regularnie bloga, i Pixel 3a. iPada nigdy nie kupię, a Pixela być może, bo mój telefon ma już jakieś 3 lata. Złośliwiec nie chce się popsuć, ale nie tracę nadziei.
  7. Wracając do filmów – Marvel czy DC? Zdecydowanie jedno i drugie. Z małymi wyjątkami filmy Marvela muszę obejrzeć parę razy zanim zaczną mi się podobać, a w DC najbardziej podobają mi się kostiumy bohaterów. Oglądam i myślę sobie, że też chciałbym się tak ubierać. Oczywiście chodzi o zwykle ubrania, nie stroje suberbohaterskie.
  8. Bardzo lubię fotografować, ale rzadko wychodzą mi dobre zdjęcia. Nie lubię zdjęć obrabiać ani przeglądać. Najbliżej mi do street photo, ale głupio tak pstrykać foty obcych ludzi. Raczej irytuje mnie fotografowanie zabytków. Czuje się dziwnie stojąc z grupka ludzi, którzy robią dokładnie to samo zdjęcie. Mam nadzieję, że jak przeczytam stosik książek o fotografii, który mi się zebrał, moje zdjęcia będą lepsze.
  9. Głęboko wierzę, że nic na świecie nie jest tak proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Życie jest skomplikowane i trzeba się z tym pogodzić.
  10. Mam lekki problem z tym, ze pubktoe jest tylko dziewięć, ale stracilem wenę i tak już musi zostac. Mam nadzieję, że po tych kilku punktach można coś powiedzieć o tym, jaką jestem osobą i jaki mam charakter.